fp fblogo

After-school în Şercaia

Începand cu septembrie 2011 am reusit sa demaram programul "AFTER SCHOOL" pentru elevi ai ciclului primar de la Scoala Genrala Sercaia. Am raspuns astfel dorintei parintilor elevilor de a avea un program prelungit in cadrul caruia elevii isi fac temele sub indrumarea a doua invatatoare inimoase-Iacob Laura Elena si Sburlea Ileana Simona-dar se bucura sa participe si la activitati educative relaxante: educatie plastica, muzica si miscare, limba engleza, gospodarie, initiere in folosirea calculatorului. Elevii participa cu placere la aceste activitati cuprinse in oferta educationala, se observa un progres in rezultatele lor la invatatura, iar parintii sunt multumiti ca ai lor copii sunt supravegheati pana la ora 16.

Programul este structurat pe cicluri de invatare: o grupa pentru clasele I-II si o alta pentru clasele III-IV. Membrii asociatiei au hotarat sa sustinem si financiar acest program. Pentru ca avem in scoala multi copii care provin din familii cu situatie materiala precara, membrii asociatiei noastre au decis sa sponsorizam pentru masa calda 2 copii integral, iar alti 2 partial, alesi dintre cei care doresc sa invete si familiile lor sunt interesate de scolarizarea copiilor.

In acest demers, alaturi de Asociatia Prietenia a fost, ca intotdeauna, Primaria Comunei Sercaia, prin reprezentantul sau, domnul primar inginer Paltin Cristinel. Eforturile comune vor duce cu siguranta la ridicarea nivelului comunitatii locale, la integrarea in societate a copiilor si tinerilor din comuna noastra.

Free Joomla! template by L.THEME